PRaktyczny Poradnik Indianisty

Branzoletki z koralików


Bransoletki to stosunkowo najprostsza do wykonanie indiańska ozdoba. Wprawdzie Indianie nie nosili takich ozdób w starych czasach ale metoda jaką wykonuje się bransoletki (tkanie) była powszechnie znana wśród Indian.

POTRZEBNE MATERIAŁY
Krosno, koraliki (równe), igły, nici stylonowe, wosk (najlepiej pszczeli), kawałki skóry do wykończenia bransoletki.

PRZYGOTOWANIE KROSNA DO PRACY
Na odpowiedniej wielkości krosno należy założyć jako osnowę, mocną, nawoskowaną nitkę. Najczęściej stosowanym kolorem nici jest biały, ale można zastosować też inny kolor w zależności od koloru tła wzoru. Należy założyć o jedna nitkę osnowy więcej niż rządków na wzorze. Czasami dobrze jest założyć podwójne nici na zewnętrznych osnowach co wzmacnia cały wyrób.


WZÓR
Przed rozpoczęciem pracy na krośnie należy rozrysować wzór. Do tego celu najlepiej nadaje się "papier koralikowy" gdyż narysowany na nim wzór kształtem i rozmiarem jest mniej więcej taki sam jak wykonany później oryginał. W Polsce niestety taki papier na razie jest niedostępny. Można go sprowadzić z USA lub wydrukować zamieszczoną poniżej imitacje.

PAPIER KORALIKOWY (do druku)

W tworzeniu wzorów symetrycznych najlepiej zacząć rysować je od środka.

WYKONANIE
Technika wykonania jest dosyć prosta.
1. Przywiązujemy długą, pojedynczą, nawoskowaną nić do pierwszej nitki osnowy przy brzegu (najlepiej węzełek posmarować klejem).
2. Nabieramy tyle koralików na ile zrobiliśmy osnowę (najlepiej tak zrobić osnowę aby ilość koralików była nieparzysta np. 5, 7, lub 9 koralików - wówczas najłatwiej wykonać symetryczny wzór) i przekładamy nitkę z koralikami pod spodem osnowy.
3. Układamy po 1 koraliku w każdym zagłębieniu osnowy.
4. Nastepnie przechodzimy igłą jeszcze raz przez koraliki zwracając uwage aby nitka wewnątrz koralików biegła tym razem nad osnową i mocno zaciskamy.
5. Znów nabieramy taką samą ilość koralików przekładamy nitke pod osnową, układamy koraliki w zagłębieniach i przechodzimy przez koraliki igłą nad nitkami osnowy. I tak robimy kolejne rzędy zwracając uwagę na zachowanie wzoru rozrysowanego na papierze koralikowym.
6. Po wykonaniu ostatniego rzędu przechodzimy do tyłu przez 2 lub 3 rzedy i ucinamy nitkę.
7. Nastepnie ucinamy osnowę jak najdalej od koralików i wiążemy po kilka nitek razem jak najbliżej koralików.
8. Aby wykończyć bransoletkę ucinamy prostokątne kawałki skóry i sklejamy ze sobą w ten sposób aby schować ucięte nitki.
9. Pozostaje jeszcze wyciąć dziurkę w skórze, zawiązać rzemyk i założyc na rekę


Poszczególne etapy robienia bransoletki

Wykańczanie bransoletek


Prawidłowe przechodzenie nitek pod i nad osnową


Przykładowe wzory bransoletekPowrót do poradnika