Witajcie przyjaciele - Ci których znam i Ci których dopiero poznam !!!


Pewnie wielu ma mi za złe, że nie udzielam się na Forach, Czatach, listach dyskusyjnych i do tego nie uaktualniam strony. Cóż życie zmusza do cišgłych wyzwań i pewne rzeczy zawsze muszą ić na bok ale jako zawsze jest czas, żeby do nich powrócić, a tym samym zaskoczyć co niektórych. Jakie mam plany na 2006 rok? Przede wszystkim rozwój rękodzieła, tańca i kontaktu z samymi Indianami. Rozpoczynam nowy rozdział jeli chodzi o jakoć tego, co robię. Dzięki temu, że udało mi się poznać bliżej pewien kršg przyjaciół (pozdrowienia dla Cypka :) wreszcie zaczynam "dobrą" robotę. Pierwsza robótka z wyprawionej mózgiem irchy, cięgnem i starymi paciorkami. Wyjazdy na Pow Wow i doskonalenie tańca, może nawet wyjazdy na kilka europejskich Pow Wow. Cały czas kłębi się we mnie myl o wyjeździe do Montany i poznanie osobicie kilku Wron, z którymi koresponduje. To by było COŚ! Cieszę się z dorastających synków, staram się wykorzystać dobrze swój czas, nie siedzę, nie ględzę, działam i cieszę się z tego co uda mi się osiągnąć. Być może podejmę się przebudowy strony i wrzucenia wielu nowych tekstów i uzupełnienia poradnika. Czas pokaże.

INDIAŃSKI SKLEP
WSTĄP TAM JEŚLI CHCESZ KUPIĆ TIPI LUB BĘBENStrona utworzona 1 września 1999r.
Aktualizacje:

15 września 2005r
WYPRAWIANIE SKÓR NA SUROWO - postanowiłem napisać ten tekst całkowicie od nowa wykorzystując zdobytą przez ostatnie lata wiedzę. Jeśli marzy ci się wyprawienie skóry na surowo tak jak robią to obecnie Indianie, bez żadnej chemii to jest właśnie tekst dla ciebie.

5 listopada 2004r
JAK TIPI PRZYWĘDROWAŁO DO WRON - fragment z książki Dale D. Old Horn, and Timothy P. McCleary "Apsáalooke Social and Family Structure". O tym jak Wrony traktują tipi i legenda w jaki sposób tipi przywedrowało do ich narodu.

6 września 2004r
TIPI - www.tipi.com.pl - nowy portal dotyczący indiańskich namiotów - TIPI. Znajdziesz tam wiele informacji o tipi, poradniki oraz SKLEP, gdzie bedziesz mógł zamówic tipi oraz wiele ciekawych akcesoriów jak choćby skórę (ircha), indiański beben, torby z surowej skóry, indiańskie plecione fotele, czy poradniki na płytach DVD (lub kasetach VHS) dotyczące wielu aspektów związanych z kulturą Indian (wyszywanie koralikami, indiańskie rekodzieło, koszula wojenna, płaszcz z koca itp.).

29 kwietnia 2004r
5 nowych numerów Absaroki! - przyłożyłem się porządnie. To naprawde kawał dobrej literatury. Zamiesciłem numery:
NUMER 12/00 - Indiańscy Żydzi Równin
NUMER 13/00 - Klasyczne ozdoby z koralików Indian Crow
NUMER 14/01 - Nosiciel Szabli i "powstanie" Wron w 1887 roku.
NUMER 15/03 - Flaga i Godło Narodu Wron
NUMER 16/04 - Narzuta Crow Malowana Piktogramami

16 kwietnia 2004r
FLAGA I GODŁO NARODU WRON - wreszcie w całości - moje tłumaczenie książki aurotstwa Helene Smith i Lloyd George Mickey Old Coyote. Warto poczytać.

19 marca 2003r
SZYCIE TIPI - W dziale "Rekodzieło" dodałem nowy rozdział, który napewno was zaciekawi. "W kręgu TIPI" - będę tam umieszczał wszystkie informacje dotyczące tipi począwszy od szycia, rozkładania, użytkowania po wszelkie możliwe rzeczy jakie można w tym fantastycznym domku robić.

28 listopada 2002r
WRONI PAS (Crow Bustle) - W dziale "Rekodzieło" dodałem nowy rozdział "Akcesoria do tańca". Można w nim już przeczytać jak wykonać wspaniały Wroni Pas marzenie niejednego tancerza. Zajrzyj tam a zobaczysz, że to nie jest niemożliwe do zrobienia, jeśli tylko dysponujesz stosem piór zalegających w Twoim domu :)

4 września 2002r
WYROBY Z SUROWEJ SKÓRY - po długiej przerwie strona znów została zaktualizowana. W dziale "Rekodzieło" dodałem nowy rozdział "Wyroby z surowej skóry". Można w nim już przeczytać jak wyprawić skóre na surowo oraz jak zrobić indiański bęben

6 grudnia 2001r
FLAGA I GODŁO NARODU WRON - prezent na mikołaja :)) - moje ostatnie tłumaczenie książki aurotstwa Helene Smith i Lloyd George Mickey Old Coyote. Wazna lektura dla milosników narodu Wron.

30 lipca 2001r
KAPOTA - płaszcz z koca- w dziale "Rękodzieło" jak z koca zrobić bardzo praktyczny indiański płaszcz.

18 lipca 2001r
TRANSPORT U INDIAN- o tym w jaki sposób Indianie transportowali swoje domy - fragment książki Gladys i Reginald Laubin - "The Indian Tipi".

6 lipca 2001r
ŚCIANKA I OZAN - czyli jak pięknie i praktycznie mieszkać w tipi - ciąg dalszy poradnika dotyczący zalet i sposobu rozkładania wewnętrznej ścianki i ozanu.

22 czerwca 2001r
"O NARODZIE WRON" - Edwin T. Denig - rewelacyjny, zabawny i bardzo długi tekst przedstawiający wiele aspektów z życia Wron: opis ich kraju, ludność, wyprawy po konie, biografie wodzów, hermafrodyty wśród Wron, a także biografia kobiety - wodza. Obowiązkowa lektura dla wszyskich zainteresowanych plemieniem Wron, a także dla tych, którzy na chwilę chcą się przenieść w świat Indian oczami etnografa, który tam był.

18 czerwca 2001r
WALKA WRON O PRZETRWANIE W XIX WIEKU - Colin G. Calloway - "Jedyne wyjście jakie nam zostało" - o tym czy słusznie niektórzy Indianiści nazywają Crow "sprzedawczykami". Bardzo długi tekst przedstawiający autentyczną sytuację Wron na Równinach w XIX wieku - polecam nie tylko dla miłośników Crow :)))

11 maja 2001r
KOSZULE INDIAN RÓWNIN! - w dziale "Rękodzieło" - poradnik jak zrobić koszulę wojenną! Porady praktyczne i zdjęcia.

11 maja 2001r
SUKIENKI INDIAN RÓWNIN! - w dziale "Rękodzieło" - poradnik jak zrobić indiańską sukienkę ze skóry, sukna lub flaneli! Porady praktyczne i zdjęcia.

8 maja 2001r
PRZEPASKA I LEGGINY INDIAN RÓWNIN! - w dziale "Rękodzieło" - jak zrobić przepaskę i legginy oraz bardzo szczegółowo legginy Indian Crow!

27 kwietnia 2001r
STRONA BERCIKA! - czyli strona mojego synka Huberta - zobaczcie jaki jest słodki i jaką ma fajną stronę internetową :)))

26 kwietnia 2001r
WIOSENNO-LETNIE SPOTKANIE W MIĘDZYGÓRZU! - w dziale "Imprezy" informacja na temat spotkania Przyjaciol Indian i Sympatykow!!!

11 kwietnia 2001r
MOKASYNY INDIAN RÓWNIN - w dziale "Rekodzieło" jak zrobić mokasyny. Wykroje i wzory ozdobień!!!

11 kwietnia 2001r
INFORMACJE O XXV ZLOCIE PRPI oraz PROGRAM WIZYTY JAMESA ROBIDEAU W POLSCE

28 marca 2001r
TABELA KOLORÓW KORALIKÓW - STOSOWANYCH WŚRÓD NIEKTÓRYCH PLEMION PRERII!

21 marca 2001r
INDIAŃSKIE KOLCZYKI - zobacz jak łatwo je zrobić. Dokładny opis wykonania, 14 wzorów!!!

20 marca 2001r
ŁAPACZ SNÓW - w dziale "Rękodzieło" o tym jak zrobić Łapacza Snów!!!

19 marca 2001r
POTRZEBNA POMOC!!! - do zorganizowania przyjazdu James'a Robiedeau - duchowego przywódcy Indian północnoamerykańskich z plemienia Lakota.

14 marca 2001r
- wreszcie coś naprawdę wielkiego. Poradnik, w którym znajdziesz najbardziej praktyczne informacje - co, gdzie i za ile kupić, do kogo zwrócić sie o pomoc, najczęściej zadawane pytania i przede wszystkim jak robić indiańskie ozdoby!!!

14 marca 2001r
Zdjęcia ze ślubu - obejrzyjcie jak wyglądał nasz ślub cywilny - oczywiście w indiańskich strojach!

12 lutego 2001r
7, 8, 9, 10 i 11 NUMER ABSAROKI - kolejne 5 numerów - naprawdę jest co poczytać!!!.

7 lutego 2001r
Wreszcie ruszyła strona w nowym obliczu!!! Mam nadzieję, że będzie się wam podobała. Oczywiście proszę o wszelkie opinie.

11 października 2000r
5 i 6 NUMER ABSAROKI!!!- kolejne 2 numery zamykające 97 rocznik tej gazetki. W numerze 5 o koszulach Indian Crow, a w 6 - Stowarzyszenie Tytoniu.

9 października 2000r
4 NUMER ABSAROKI!!!- po długiej przerwie już jest. A w nim SZTUKA CROW c.d. - parfleche Wron oraz torby wyszywane koralikami.

6 wrzesnia 2000r
"INDIAN WEEK" - WRAŻENIA Z POBYTU NA ZLOCIE MIŁOŚNIKÓW KULTURY INDIAN W NIEMCZECH

1 wrzesnia 2000r
JAK RADZIĆ SOBIE Z TIPI - poradnik dla początkujących użytkowników - tekst, który napisałem dla borykających się z wieloma problemami związanymi z tipi. Jest w nim dokładna instrukcja jak go rozkładac, jak przygotować tipi do zamieszkania, pare słów o zwyczajach w nim panujących i o tym jak radzić sobie z dymem.

21 lipca 2000r
3 NUMER ABSAROKI!!!- po długiej przerwie już można przeczytać. A w nim SZTUKA CROW - zdobnictwo koralikami i kolcami jeżozwierza.

29 czerwca 2000r
GALERIA - NASZE WYROBY- wreszcie jest - zobaczcie czy dużo się różnią od oryginałów?!

31 maja 2000r
[KSIĘGA GOŚCI]- możecie teraz zostawiać ślady swoich odwiedzin na mojej stronie. Liczę na to!

29 maja 2000r
NOWE PRZEPISY - przybyły do indańskiej kuchni. Życzę smacznego!!!

27 kwietnia 2000r
CHAT - ROOM !!!- wreszcie mamy swój chat room i możemy spokojnie pogadać o indiańskich sprawach. Zapraszam!

10 kwietnia 2000r
KURCZAK W DOLE- nowy przepis w Indiańskiej Kuchni.
NOWE ZDJĘCIA- w galerii Polscy Crow.

13 marca 2000r
INDIAŃSKA KUCHNIA- nowa strona ze sprawdzonymi przepisami na indiańskie potrawy i smakołyki.
KOJOT STWARZA ŚWIAT- legenda o stworzeniu świata na wesoło.

9 marca 2000r
NUMER 1 i 2 Absaroki już jest!!! A w nim: Historia Narodu Wron. Za kilka dni kolejne numery.
POLSCY "CROW"- nowa strona z galerią zdjęć miłośników Indian Crow w Polsce. Na razie 3 zdjęcia z opisami.

1 marca 2000r
Nowe adresy- na których można znaleźć zdjęcia indiańskich wyrobów z koralików i kolców jeżozwierza.

17 luty 2000r
ABSAROKA- nowa strona opisująca gazetkę, a właściwie serię zeszytów szczególnie dla miłośników Indian Crow.

18 stycznia 2000r
Moje teksty i tłumaczenia- nowa strona, na której będą tłumaczenia angielskich książek o Indianach Crow i nie tylko. Na razie 2 tłumaczenia: Stowarzyszenie Muddy Hands-(Zbłocone Ręce). i Przebieg Szałasu Pary-rozdział o indiańskim szałasie potu z książki "Flag and Emblem of the Apsaalooka Nation" ("Flaga i jej symbole w narodzie Wron")

3 października 1999r
Ciekawe adresy- nowa strona z adresami, do których warto zajrzeć. Są tam linki do moich przyjaciół oraz innych indiańskich stron w Polsce i na świecie.


Powrót na stronę główną