PRaktyczny Poradnik Indianisty

Kapota - płaszcz z koca


Kapota (capote) to chyba najbardziej praktyczny indiański wynalazek. Nie wyobrażam sobie długich, zimnych wieczorów na indiańskich spotkaniach bez tego ciepłego płaszcza, a w domu służy mi po prostu jako szlafrok. Kapoty były wykonywane z jednego koca, który Indianie kupowali w Hudson Bay Company. Nie zaprzeczę, ze kapota z takiego koca jest imponująca i piękna jednak wiem, że dla wielu z was zdobycie takiego koca jest niemozliwoscią, wiec naturalnie możecie go zrobić z jakiegokolwiek koca najlepiej o jednolitym kolorze. Do zrobienia kapoty wg poniższego wykroju potrzebny jest spory koc o wymiarach około 140x200cm. Jeśli dysponujecie mniejszym kocem można wykrój przeskalować, zrobić kapotę krótszą i zrezygnować z frędzli lub spróbować je zrobić z pozostałości po kocu.
Samo wykonanie kapoty nie powinno sprawić wiele trudności, jednak zszycie wszystkich elementów ze sobą zajmie trochę czasu ale warto poświecić koc i trochę swojego czasu, bo efekt końcowy jest naprawdę wspaniały.

POTRZEBNE MATERIAŁY
Wełniany koc o wymiarach 240/200cm (najlepiej 5-cio punktowy z Hudson Bay Company, w razie braku takiego poniżej znajduje się także wykrój dla standardowego koca 200x160), czerwone sukno lub flanela na zrobienie lamówek przy szwach, sukno lub szeroką tasiemkę do obszycia koca, mocne nici do zszycia (najlepiej ścięgno, może być też mulina ale trzeba ją nawoskować).

WYKONANIE
1. Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający wykrój kapoty (wykrój ten jest przeznaczony dla dużych kocy Hudson Bay o wymiarach 240x200cm. Pod rysunkiem znajduje sie link do wymiarów kapoty jeśli dysponujemy standardowym kocem o wymiarach 200x160). Najlepiej zanim zaczniemy ciąć koc zrobić sobie szablon z szarego papieru. Po wycięciu z papieru przymierzamy do siebie poszczególne części aby zobaczyć jak to będzie wyglądało. Największe problemy będą z kapturem, gdyż trzeba sobie dobrze wyobrazić jak będzie doszyty do tułowia. Poniższe rysunki pomogą dojść do tego.
Na wykroju widać czerwone linie - są to miejsca gdzie będą do szwów wszyte lamówki, czyli paski sukna oddzielające poszczególne części koca od siebie. Natomiast zielone linie to miejsca gdzie należy obszyć kapotę tasiemką ale to już na samym końcu.


Do druku


Wykrój kapoty z małego koca (200x160cm)


2. Wycinanie rozpoczynamy od największej części czyli tułowia. Zanim to zrobimy odcinamy część koca potrzebną na pasek o szerokości ok. 4-6cm. Jęśli chcemy mieć frędzle pod kapturem to możemy je zrobiś ale najczęściej nie było tu frędzli. W górnej części tułowia robimy 2 nacięcia głębokie na 25 cm - będa to miejsca wszycia rekawów (należy pamiętać że rękaw ma po zlożeniu też 25cm, a więc będzie trzeba dodać 2 cm na szwy przy wycinaniu rękawów lub można zrobić płytsze nacięcie w tułowiu - na 23cm). Następnie wycinamy rękawy oraz kaptur i zabieramy się do zszywania.


3. Jeśli chodzi o szwy to robimy je w ten sposób, że składamy 2 kawałki materiału lewą stroną do siebie i pomiędzy nie wkładamy złożony na pół pasek sukna (zawsze czerwony) lub bawełnianą tasiemkę. Zszywamy sciegiem "na okretkę" bardzo mocnymi nićmi (najlepiej do tego nadają się ścięgna ale równie dobrze możemy je zastąpić nawoskowaną muliną. należy pamiętać, że szew musi być dosyć spory, gdyż wełniany koc jest rzadko tkany i jęsli ścieg będzie za mały to kapota nam się rozejdzie. W miejscach gdzie będą frędzle lamówki nie robimy!

4. Jako pierwsze zszywamy rękawy wkładając pomiędzy szwy czerwone lamówki. Ważna uwaga: jeśli robimy frędzle przy ramieniu pamiętajmy żeby nie zszywać rękawa do końca, bo będziemy mieli 2 zszyte frędzle! Kiedy rekawy są już gotowe możemy w tułowiu zszyć ramiona (lamówki). Teraz możemy rozpocząć wszywanie rękawów do tułowia. Wszywanie rozpoczynamy od czubka ramienia schodząc w dół. Gdyby otwór w tułowiu na rękaw okazał sie za mały zawsze możemy go dociąć.

5. Teraz możemy przystąpić do zrobienia najbardziej skomplikowanego etapu, a więc kaptura. Zanim zaczniemy wycinać kaptur z naszego koca polecam zrobić szablon z jakiegokolwiek materiału (moze być nawet stare przescieradło) - gwarantuje nam to, że nie zepsujemy koca, a poznamy sposób w jaki wszywa sie kaptur.
Najpierw zszywamy tył kaptura dodając lamówkę. Nastepnie przyszywamy kaptur do tułowia. Na rysunku obok zaznaczono na czerwono miejsca gdzie będzie wszyty kaptur. Wszywanie rozpoczynamy od tyłu tułowia (zielona kropka) przykładając miejsce szwu kaptura. I tak szyjemy z jednej strony aż dojdziemy do końca kaptura, a nastepnie to samo z drugiej strony. I to już prawie wszystko. Możemy teraz przymierzyć kapotę i skorygować ewentualne błędy.
6. ELEMENTY KOŃCOWE. Pozostało nam jeszcze wykończyć całą kapotę. W miejscu gdzie kończy nam się kaptur wszywamy 2 podłużne paski w kształcie języka węża. Kształt i długość tych pasków była charakterystyczna dla różnych plemion.
Teraz musimy obszyc naszą kapotę. Najlepiej do obszycia użyć pocięte paski sukna o kontrastowym kolorze do naszego koca. Miejsca, gdzie obszywamy kapotę są zaznaczone na rysunku u góry zielonym kolorem. Obszywamy: cały tułów aż do kaptura, rekawy na dole oraz kaptur zawijając część przeznaczona na fredzle do góry. Możemy rónież obszyć pasek ale nie jest to konieczne. Na koniec możemy pociąć frędzle przy rękawach i kapturze. Frędzle powinny być dosyć szerokie (ok. 3-4cm), gdyż węższe będą się pruły. I już kapota gotowa!! Powinna wyglądć jak ta u dołu.Powrót do poradnika