PRaktyczny Poradnik Indianisty

Przepaska i Legginy Indian Równin


PRZEPASKA

Z wyjątkiem bardzo chłodnego dnia indiański wojownik w obozie ubierał się prosto, by w ten sposób zachować swobodę ruchów. W normalny dzień strojem wszystkich Indian Równin była przepaska biodrowa, mokasyny i.. farba (prawie zawsze miał na sobie jakiś malunek). Codzienna przepaska była kawałkiem delikatnie wygarbowanej skóry szerokości ok. 30cm i długości zależnej od upodobań od 1,5 - 2,4m. Mogła być pomalowana ale zazwyczaj nie była ozdabiana w ogóle. Aby ją założyc wystarczyło przewiązać się w pasie dość mocnym rzemieniem, włożyć przepaskę między nogi i przeciągnąć końce pod rzemieniem z przodu i z tyłu tak, by swobodnie zwisały. Końce nie musiały być równe. Noszono ją dłuższą z przodu niż z tyłu i odwrotnie wg. upodobań.
Na uroczystości i do ubrania noszono przepaski ozdobne. Posiadały one proste wzory: paski, kropki lub kwadraty. Przeważnie je malowano ale w późniejszych czasach także ozdabiano koralikami. Przepaski używane do ubrań były zazwyczaj dośc długie. Pod koniec XIXw. większośc przepasek robiono z czerwonego lub niebieskiego sukna lub flaneli.

Legginy Blackfeet LEGGINY

Istotnym elementem męskiego ubioru były legginy, rodzaj nogawic sięgających od kostek po biodra, nie posiadających góry jak europejskie spodnie. Nogawice przycinano pod kątem w okolicy, gdzie po nałożeniu na nogi przylegały do pachwiny. Po drugiej równoległej stronie mocowano 2 rzemienie lub rodzaj długiej szarfy, które przywiązaywano do paska na biodrach. Starsze typy skórzanych legginów miały rurowaty kształt i ściśle przylegały do nóg.
Legginy codziennego użytku rzadko były ozdabiane. Wiekszośc posiadała niewielkie elementy dekoracyjne. Niektóre legginy posiadały szerokie trójkątne klapy, które były cięte w frędzle.
Legginy odświętne były bogato zdobione różnej szerokości pasami wyszytymi kolcami jeżozwierza lub koralikami. Dodatkowo dekorowano je różnego rodzaju wstążkami, farbami, dzwonkami, muszelkami, a przede wszystkim długimi frędzlami. Dla uzyskania ciepłego żółtego koloru okadzano je nad ogniskiem. Ozdobne pasy z kolców jeżozwierza lub koralików naszywano pod lekkim kątem tak, aby były najbardziej widoczne, gdy mężczyzna siedział na ziemi lub koniu.
W drugiej połowie XIXw. leginy robiono z sukna uzyskiwanego z kocy. Przycinano je wg. tradycyjnych metod. Ulubionymi kolorami sukna były takie, na których wyraźnie było widać białe tło koralikowych pasów czyli: granatowe, czerwone, zielone lub czarne. Legginy Indian Crow posiadały u dołu prostokątną, obszytą koralikami łatkę. Plemiona północnych Równin jak Blackfoot czy Flathead stosowali podobne łatki przy swoich legginach ale każde z nich obszywało je koralikami wg. własnych wzorów.
Wiele plemion bardzo chętnie wykorzystywało jako frędzle końskie i ludzkie włosy lub stosowane do odpowiednich honorów paski ze skóry gronostaja. Honory wojenne pokazywano też przez malowanie na legginach serii poziomych pasków, zazwyczaj czerwonych lub niebieskich. Pasy na jednej nogawce były zazwyczaj szersze niz na drugiej, czasmi nawet różniły się ilością. Cienkie pasy prawdopodobnie wskazywały wyprawy po konie, a grubsze wyprawy lub czyny wojenne. Pasy takie malowano także na koszulach.
Legginy są bardzo funkcjonalne, zwłaszcza przy siadaniu na ziemi lub na koniu. W otrzymywanych ze sklepów różnych agencji spodniach Indianie czuli się skrępowani i prawie zawsze obcinali przy nich nogawki, a górę po prostu wyrzucali :)

WYKRÓJ LEGGINÓW

LEGGINY INDIAN CROW

WZORY LEGGINÓWPowrót do poradnika