Numer 1/98HISTORIA NARODU WRON (fragment)

Crow (Absaroka) zamieszkiwali tereny Gór Skalistych wzdłuż rzeki pudrowej ( Powder River) i wiatrowej (Wind River) i Big Horn, oraz na południe od brzegu Yellowstone aż po Fort Laramie nad rzeką Platte. Tworzą wraz z Hidatsa odrębną podgrupę językową (...)

Legenda obu narodów mówi, e podczas polowania na bizony przy, którym byli obecni dwaj główni wodzowie plemienia zabito wiele bizonów lecz żony wodzów pokłóciły się o żołądek jednej z krów. Podczas szamotaniny jedna z kobiet zabiła nożem drugą. Wtedy do walki po obu stronach włączyli się krewni pod dowództwem obu wodzów. Podczas potyczki poniosło śmierć kilka osób z obu grup. Skutkiem tej potyczki było opuszczenie przez połowę ludności terenu Missouri i przesiedlenie się w Góry Skaliste. Część pozostała nad brzegami Missouri to Hidatsa, zaś ci, którzy przenieśli się utworzyli naród Crow. Oprócz tej legendarnej kłótni nie ma tradycji wrogości między Crow a Hidatsa (...)

Crow rozpoznają trzy lokalne odłamy swojego plemienia w dawnych czasach : - Mine'sepe're (łajno na brzegach rzeki?, znani również jako Czarne Chaty);
- a'c'araho' (wiele chat); Cały naród Crow spotyka się każdego lata w celu odbycia ogólnoplemiennych obrzędów takich jak: Ceremonia Sadzenia Tytoniu lub Taniec Słońca. Po odprawieniu tych obrzędów przekraczają góry w celach handlowych (...)

Podobnie jak Dakoci Indianie Crow dostosowali się do konnej jazdy i nomadycznego stylu życia. W przeciwieństwie do Dakotów byli zorganizowani w klany wg. pochodzenia z linii żeńskiej. Mężczyźni po osiągnięciu wieku dojrzałego mogli wstąpić do wybranego przez siebie stowarzyszenia pod warunkiem, że zostaną przyjęci, gdzie często zostawali do końca życia (...)

Po zamieszkaniu w rezerwacie zachowali oni swoją organizację plemienną, ich rada jest niezwykle silna i niezależna. Większość Crow to chrześcijanie, są także aktywni w Kościele Tubylczych Amerykanów i regularnie odprawiają obrzęd Tańca Słońca.


Redakcja: Przemysław Bartuszek
Opracowanie wirtualne: Krzysztof "Żuczek" KolbaOpracowanie wirtualne Absaroki nie zawiera pełnych tekstów. Są to większe, bądz mniejsze fragmenty. Nie zawiera tez wiekszości zdjęć. Opracowanie to ma na celu zachęcić do zakupu pisemka. Obecnie Absaroka jest wydawana dosyć nieregularnie ale coraz bardziej profesjonalnie. Niektóre egzemplarze maja ponad 20 stron.

Istnieje możliwość zakupu archiwalnych numerów Absaroki w cenie 3zł/egz. Chetnych proszę o kontakt pod adresem: kolba@interia.pl lub telefonicznie pod numer: 0 608487541