PRaktyczny Poradnik Indianisty

Indiańskie Rozetki


Rozetki są bardzo popularną ozdobą noszoną przez współczesnych Indian. Ich wielkość jest różnorodna od małych o średnicy 5 cm po ogromne rozety przekraczające nawet 20 cm średnicy naszywane najczęściej na kamizelki, suknie, czy męskie koszule. Najbardziej znaną metodą wykonania rozetki jest posługiwanie się 2 igłami. Metoda ta jest dosyć skomplikowana i początkowo może przysporzyć nie lada problemu. Pierwsze rozetki, które wykonywałem robiłem techniką 2 igieł ale z czasem zrezygnowałem z tej metody. Taki sam efekt dawało wyszywanie rozetki ściegiem nakładanym, a znacznie skróciło czas jej wykonania. Niemniej jednak przedstawię tu metodę wyszywania 2 igłami gdyż sam sposób wykonania rozetki jest bardzo podobny w obu metodach.

POTRZEBNE MATERIAŁY
Koraliki (mogą być różnej grubości ale o jednakowym rozmiarze), igły, nici stylonowe, wosk (najlepiej pszczeli), skóra lub płótno jako podkład, tamborek (praca na nim zapobiega marszczeniu i ściąganiu rozetki.

PRZYGOTOWANIE DO PRACY
Rozetki nie wyszywa się bezpośrednio na skórze, gdyż duża ilość dziurek po igłach osłabia ja i powoduje rozciąganie i zniekształcanie całej rozetki. Skórę można później doszyć lub dokleić od spodu. Głównym problemem przy wyszywaniu rozetek jest jej marszczenie i wyginanie w trakcie pracy. Dla osób wprawnych nie ma to większego znaczenia. Osoby początkujące powinny się posłużyć tamborkiem.

WYKONANIE
1. Narysować wzór na materiale i ustalić dokładnie środek. Rysunek musi być wyraźny i kompletny, gdyż koraliki naszywa się bezpośrednio na nim.
2. Przyszyć jeden koralik w miejscu gdzie wypada środek.
3. Przeciągnąć obie igły blisko koralika w środku. Na jedną z nich nawlec tyle koralików aby swobodnie (nie ciasno) otoczyć nimi środkowy koralik (7-9 koralików).
4. Druga igłą przyszyć koraliki do materiału. Mniej więcej co 2 koraliki.
5. Igłę z przyszytymi koralikami przeciągnąć przez pierwszy koralik ukończonego kółka, zamykając je w ten sposób. Nitkę przeciągnąć przez materiał w takim miejscu aby można było rozpocząć nowe kółko.
6. Teraz należy nawlekać koraliki do następnych kółek i wypełniać nimi wzór.
7. Drugą igłą przyszywać kółka do materiału teraz już co 3 lub 4 koraliki.
8. Po wykonaniu wszystkich okręgów rozetkę obcinamy blisko brzegu, naklejamy od drugiej strony skórę i wykańczamy jak na rysunku poniżej.
9. Teraz pozostaje doczepić rzemień lub zrobić sznur koralików do zawieszania na szyi.

Wykonujac rozetkę 1 igłą ściegiem nakładanym początkowo przyszywamy jeden koralik w miejscu gdzie wypada środek, a następnie nabieramy 4 koraliki i wracamy igłą przez 2 ostatnie. Znów nabieramy 4 koraliki i przechodzimy przez 2 ostatnie. Dobieramy tyle koralików aby zamknąć koło. Wychodzimy nitką przez materiał w takim miejscu aby można było rozpocząć nowe kółko.

metoda wyszywania 2 iglami
Metoda wyszywania rozetki 2 igłami

metoda wyszywania 2 iglami
Metoda wyszywania rozetki ściegiem nakładanym


Metody wykańczania brzegów rozetek.

W rozetce bardzo ważną rzeczą jest jej właściwe ściągnięcie. Przy przyszywaniu kółek każde następne powinno być przyszyte w swobodnej odległości od poprzedniego. Zbyt bliskie przyszycie spowoduje skrzywienie i wybrzuszenie wzoru.


Przykłady wzorów i wykończeń rozetek
Powrót do poradnika