PRaktyczny Poradnik Indianisty

Suknie Indian Równin
Najbardziej znane stroje indiańskie pochodzą ze rejonu Wielkich Równin: długie, bogato zdobione koralikami suknie kobiet i wielkie majestatyczne pióropusze oraz ich ozdobione koralikami i mnóstwem frędzli koszule i legginy. Stroje te dla większości ludzi na świecie stanowią wzór indiańskiego ubioru, jednak dawniej znaczna większość Indian nigdy tak się nie ubierała.

Ubrania robiono z miękko garbowanej skóry jelenia lub łosia. Garbowały je przeważnie kobiety zbierając się dla wspólnej pracy w grupy: bawiły się przy tym i plotkowały.

Suknie Indianek z Równin były najczęściej wykonywane z miękko garbowanej skóry łosia. Uszycie takiej sukni nie było skomplikowane. Dwie duże skóry przykładano do siebie ogonami do góry i zszywano razem w najszerszym miejscu zostawiając otwór na głowę oraz na bokach. Dziurki robiono kościanym szydłem, a w powstałe w ten sposób otwory przetykano ścięgno lub rzemień i wiązano. Wielkość sukni zależała od doboru odpowiednich, większych lub mniejszych skór. Nie obcinano żadnego kawałka. Wystające części, brzeg skóry na dole sukni i na rękawach cięto we frędzle. Krój powstawał z naturalnego kształtu skory, z małymi tylko zmianami w zależności od plemienia i indywidualnego gustu. Zazwyczaj suknie te sięgały do kostek. Dopiero w późniejszych czasach zaczęto je robić do łydek, a niekiedy nawet do kolan. Suknie ozdabiano kolcami jeżozwierza, malowanymi kawałkami skór oraz wielka ilością frędzli.

Wśród plemion Równin nowa kultura białego człowieka miała duży wpływ na dekorację i materiał używany do szycia, ale nie miała wpływu na całokształt charakterystycznych cech sukien z tego regionu. Szklane koraliki wyparły kolce jeżozwierza, choć jeszcze długo można je buło spotkać obok siebie. Do dekorowania używano też różnego rodzaju metalowych blaszek i dzwonków. Coraz częściej zastępowano też skórę materiałem. Zaczęto używać bawełnianych nici i metalowych igieł, a pod koniec XIX wieku pojawiły się maszyny do szycia, które co po niektórzy bogatsi Indianie kupowali.

Obecnie codzienne ubranie współczesnych Indianek niczym nie różni się od ubioru innych kobiet w Ameryce, czy Europie. Jedynie przy szczególnych okazjach jak np. Pow-Wow zakładają swe tradycyjne stroje, które coraz częściej wykonywane są w starym stylu ze skóry.

WYKRÓJ SUKIENEK

WZORY SUKIENEK


Powrót do poradnika