MOJE TEKSTY I TŁUMACZENIA


Ponieważ znam trochę język angielski podjąłem się kiedyś tłumaczenia paru rzeczy i nadal to robię. Pomyślałem, czemu i Wy nie mielibyście skorzystać z tych tłumaczeń, zwłaszcza że samo przetłumaczenie książki to nie wszystko. Zanim zostanie ona poprawiona i złożona do druku minie sporo czasu, a wiele tłumaczeń nigdy nie doczeka się wydania. Dlatego publikuję dla Was moje tłumaczenia choc mam świadomość, że nie są zbyt dobre i wymagają sporo poprawek. Myślę jednak, że wybaczycie mi błędy a skupicie się na treści. Miłej lekturki.


JAK TIPI PRZYWĘDROWAŁO DO WRON - fragment z ksišżki Dale D. Old Horn, and Timothy P. McCleary "Apsáalooke Social and Family Structure". O tym jak Wrony traktujš tipi i legenda w jaki sposób tipi przywedrowało do ich narodu.
PRETTY-SHIELD - Franka B. Lindermana - to wspaniała książka, opowieść 74 letniej Pięknej Tarczy o jej życiu pośród Wron.
FLAGA I GODŁO NARODU WRON - moje ostatnie tłumaczenie książki aurotstwa Helene Smith i Lloyd George Mickey Old Coyote. Przedstawia znaczenie symboli na fladze narodu Wron. Choć tłumaczenie nie jest jeszcze całkowite będe go sukcesywnie uzupełniał. Miłego czytania :)
"O NARODZIE WRON" - Edwin T. Denig - rewelacyjny, zabawny i bardzo długi tekst przedstawiający wiele aspektów z życia Wron: opis ich kraju, ludność, wyprawy po konie, biografie wodzów, hermafrodyty wśród Wron, a także biografia kobiety - wodza. Obowiązkowa lektura dla wszyskich zainteresowanych plemieniem Wron, a także dla tych, którzy na chwilę chcą się przenieść w świat Indian oczami etnografa, który tam był.
WALKA WRON O PRZETRWANIE W XIX WIEKU - Colin G. Calloway - "Jedyne wyjście jakie nam zostało" - o tym czy słusznie niektórzy Indianiści nazywają Crow "sprzedawczykami".
Stowarzyszenie Muddy Hands-(Zbłocone Ręce). z książki "Military Societes of the Crow Indians" by Robert H. Lowie
Przebieg Szałasu Pary- rozdział o indiańskim szałasie potu z książki "Flag and Emblem of the Apsaalooka Nation" ("Flaga i jej symbole w narodzie Wron")
TRANSPORT U INDIAN- o tym w jaki sposób Indianie transportowali swoje domy - fragment książki Gladys i Reginald Laubin - "The Indian Tipi".
Kojot Stwarza świat- legenda o stworzeniu świata (trochę na wesoło) z książki Christophera Moora "Blues Kojota" (polecam!!!)
JAK RADZIĆ SOBIE Z TIPI - poradnik dla początkujących użytkowników - tekst, który napisałem dla borykających się z wieloma problemami związanymi z tipi. Jest w nim dokładna instrukcja jak go rozkładac, jak przygotować tipi do zamieszkania, pare słów o zwyczajach w nim panujących i o tym jak radzić sobie z dymem.
ŚCIANKA I OZAN - czyli jak pięknie i praktycznie mieszkać w tipi - ciąg dalszy poradnika dotyczący zalet i sposobu rozkładania wewnętrznej ścianki i ozanu.
"INDIAN WEEK" - WRAŻENIA Z POBYTU NA ZLOCIE MIŁOŚNIKÓW KULTURY INDIAN W NIEMCZECH

Powrót na stronę główną