PRaktyczny Poradnik Indianisty

WIEDZA - o Indianach

[PYTANIA]   [IMPREZY]   [REKODZIEŁO]

W tym dziale postaram się odpowiedzieć na pytanie: "SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ O INDIANACH?".
Wszystko obraca sie wokół tematu: co warto czytać, a czego nie; jakie strony internetowe odwiedzać, a na jakie szkoda tracić czasu oraz do kogo zwrócić się o pomoc w celu odnalezienia pewnych informacji?


CO WARTO CZYTAĆ?
  • Przede wszystkim i jeszcze raz: TAWACIN!. 24 zł za rok to naprawdę niewiele, zwłaszcza że posiadając już Tawacin mamy możliwość zakupienia książek z biblioteki Tawaninu, głównie Wydawnictwa Akcydens.
  • Listę książek z biblioteki Tawacinu znajdziesz tutaj na stronie TIPI-online.
  • Książki z serii indiańskiej Wydawnictwa Akcydens znajdziesz tutaj.
  • A książki poświęcone Indianom innych wydawców tutaj.
  • Możesz próbować też znaleźc cos interesującego w antykwariacie.
Inne czasopisma i gazetki, które możesz zaprenumerować:
  • Absaroka - pismo poświęcone indianom Crow. W sprawie prenumeraty napisz do mnie
  • WABENO - ciekawe pismo wydawane przez Marka Cichomskiego. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów, dużo listów i opinii, praktyczne porady, ogłoszenia. W sprawie prenumeraty pisz do: Marek Cichomski, ul. Babina 4/16, 62-800 KALISZ
Jednak najlepsze książki i materiały posiadają sami indianiści i do nich warto się zwrócić w konkretnej (ale nie banalnej) sprawie.


GDZIE SZUKAĆ W SIECI?

W Internecie powstaje coraz więcej nowych stron o temetyce indianskiej. Niestety nie wszystkie są godne polecenia. Wiele prywatnych stron pseudoindianskich zawiera własne przemyslenia i niewiadomo skąd cytowane rzeczy. Jak zatem rozpoznać dobre strony?
Trzeba zwrócic uwagę na parę rzeczy. Przede wszystkim na autora. Na stronie powinna byc krótka jego historia, z której możemy sie dowiedzieć jak silny jest związek tej osoby z kulturą Indian. Po drugie zwracaj uwage na aktualizacje strony. Jeżeli autor od roku nie zamieścił na stronie nic nowego to świadczy o jego podejściu do tematu. Zwróć też uwagę na źródła zamieszczanych cytatów i wypowiedzi. Jeżeli autor nie podaje źródła to albo sam nie wie co czyta albo wyssał to z palca :)
Ostatnio bardzo popularna jest tzw. wymiana banerów tzn. umieszczanie na swojej stronie linków (w formie małych banerów) do innych stron o podobnej tematyce. Super sprawa! Jest rzecza oczywistą, że nikt nie zamieści na swojej stronie linku do kiepskiej strony - stąd naturalna selekcja.
Polecam rozpoczecie poszukiwania indiańskich stron ze www.indianie.eco.pl.


DO KOGO ZWRÓCIĆ SIĘ O POMOC?

No właśnie to odwieczne pytanie zadajemy sobie próbując rozwiązać jakiś problem. Sami w pojedynkę mamy marne szanse dotrzeć do wyczerpujących informacji nawet w jednej dziedzinie. Dlatego niezbędne jest abyśmy na początku mieli do kogo zwrócić się o pomoc. Z czasem przy mocnym samozaparciu sami staniemy się specjalistami w jakiejś dziedzinie ale nadal będziemy potrzebowali namiarów na kogoś kto jest fachowcem w innej dziedzinie. Dlatego postanowiłem stworzyć ten poradnik aby nie szukać informacji w ciemno.
Postanowiłem nie podawać pełnych danych osobowych, gdyż jest to śliska sprawa. Sami wiecie, że do sieci może mieć dostęp niemal każdy, a to wiąże się z niebezpieczeństwem dostania danych personalnych w niepowołane ręce.

JEŻELI SZUKASZ INFORMACJI WYPEŁNIJ PONIŻSZĄ ANKIETE, A JA PRZEŚLĘ CI NAMIARY DO KOGO ZWRÓCIĆ SIĘ O POMOC:

WIEDZA O INDIANACH

Szukam informacji dotyczącej:
Historii
Kultury
Religii
Obrzędów
Zwyczajów
Muzyki
Rękodzieła
Życia praktycznego Indian
Plemion Prerii
Plemion Leśnych
Sjuksów
Czejenów
Crow
Irokezów
Innych:


WIEDZA PRAKTYCZNA

Szukam Informacji dotyczącej wykonania:
koszuli wojennej
mokasynów
leginów męskich z irchy
leginów męskich z sukna
sukienki z irchy
sukienki na co dzień
leginów kobiecych
toreb z koralików
strojów do tańca
pióropusza
ozdób na głowę
akcesoriów wojennych

Innych:


Opisz krótko co chcesz się dowiedzieć:Czy byłeś/byłaś kiedyś na zlocie?
tak nie

Jakim plemieniem się interesujesz?

Imie i nazwisko:

Wiek:

Twój e-mail:

Koniecznie wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymać odpowiedź


Powrót do poradnika