INDIAŃSKIE ZLOTY


Po raz pierwszy pojechaliśmy na zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian do Chodzieży. Był to nasz pierwszy tak bliski kontakt z kulturą Indian Prerii. Każdy chyba kiedyś "coś" czytał o Indianach, a wielu fascynowało się ich kulturą w dzieciństwie, ale zobaczyć z bliska i móc wkroczyć do takiego obozu Indian to wrażenie, które niejednemu postawi włosy na głowie.

zlot
Przez te 10 dni trwania zlotu poznaliśmy wielu niesamowitych ludzi, kilka indiańskich zwyczajów i rytułałów, ogromny łyk "prawdziwej" indiańskiej wiedzy, a przede wszystkim bawiliśmy się tam jak nigdy w życiu. Tańce, śpiewy, zabawy i rozmowy przy ognisku w tipi do rana to było to co nas urzekło bez granic. Odtąd każdy koniec zlotu to myślenie przez cały rok gdzie i kiedy będzie następny, a przesrzeń całego roku wypełniamy pracą nad głębszym poznawaniem kultury Indian. Szyjemy stroje indiańskie misternie ozdabiając je koralikami, zdobywamy i czytamy nowe książki, uczymy się pieśni i tańców, spędzając długie wieczory we własnym tipi.

Oczywiście zloty to nie jedyne indiańskie spotkania w ciągu roku. Staramy się spotykać z przyjaciółmi jak najczęściej na wspólnych imprezach.

Każdy zlot jest organizowany w innym miejscu co roku. To gwarantuje niepowtarzalny klimat tych spotkań. Najczęściej o terminie (przeważnie początek sierpnia) i miejscu zlotu możemy się dowiedzieć z Tawacinu.

Z roku na rok przybywa miłośników Indian. Trudno policzyć ilu takich miłośników jest w Polsce (w przybliżeniu ok. 600 osób). Większość przybywa na zlot własnym "stalowym rumakiem", gdyż bardzo trudne jest przewiezienie całego "indiańskiego" ekwipunku, na który składają się: tipi, walizka pełna strojów indiańskich, prezenty dla przyjaciół i pozostałe obozowe akcesoria niezbędne do przeżycia na zlocie.

Napewno zastanawiasz się, co można zobaczyć i czego dowiedzieć sie na takim zlocie. Jeśli jedziesz po to by poznać kulturę Indian, to trafisz tu na kopalnię wiedzy o Indianach (nie tylko teoretycznej). Oprócz wiedzy możesz zasmakować tu wielu indiańskich gier i zabaw (np. bizonie jądra), zatańczyć z dziewczyną przy głównym ognisku np. "taniec koca", nauczyć się kilku indiańskich pieśni, wysłuchać wielu prelekcji, kupić pamiątkę na kiermaszu, czy przeżyć "szałas potu". Najlepiej przyjedź i sam zobacz, a jeśli zainteresowała cię ta strona zaprenumeruj Tawacin.


Zapraszamy do Galerii zdjęć ze zlotu.


Powrót na stronę główną